19. 8. 2013: Shrnutí ME 2013 a rozhovor s Davidem Lukešem, kapitánem reprezentace


Evropský šampionát skončil. Pro české barvy skončil bohužel neslavně. Cíl reprezentace, umístění do desátého místa a vyhnutí se klasifikaci, nebyl splněn. Náš tým byl dobře připravený, včetně dobrého zajištění, ale bohužel Evropa jde dopředu mílovými kroky. V Čechách je nezbytné pracovat na rozšíření členské základny. Vážíme si podpory partnerů a všech fanoušků.

 

Reprezentace při souboji s Belgií na ME 2013

 

Se stejným osobním cílem jsem spojil své působení u reprezentace na pozici trenéra i já. Tedy na této pozici končím a musíme najít nového trenéra, který vnese do reprezentace řád a novou šťávu. Pokud budu v budoucnu žádaný jako hráč, bude to pro mě čest a pokud budu v dobré kondici, tak vždy budu rád součástí týmu. Přeci jen spoluhráči jsou i mými kamarády.

 

A jak to tedy v Belgii bylo. Po našem příjezdu jsme akorát prohlédli hotel a okolí a čekali na třetí den, kdy byl plánovaný první trénink. Hřiště se zdálo být pomalé (v Antverpách postavili stejné hřiště, jako bylo na paralympiádě v Londýně), ale to bylo asi jen tím, že nebylo vyčištěné a po trénincích si lépe sedlo. V hale chybělo odpovídající zázemí a i hotel trochu pokulhávali, jak se můžete dozvědět třeba v rozhovoru s Alešem nebo Jirkou.

 

Zápas s Rakouskem byl hodně smutný

 

V pondělí večer začal šampionát úvodním zápasem domácí Belgie a Rakouska.  Zápas měl očekávaný průběh a konečný rozdíl o dvacet gólů ve prospěch domácích nebyl žádným překvapením.

 

 

V úterý začal turnaj i pro naši reprezentaci. Úvodní zápas s Německem měl skvělý začátek a naše základní čtyřka vybojovala dobře několik míčů za sebou, ale bohužel ne všechny byly proměněny v gól. Mohli jsme jít do vedení o čtyři branky, ale místo toho jsme díky špatné rozehrávce za stavu 8:8 poprvé museli začít dotahovat. Ukázala se další naše slabina našeho týmu, změna hry. Zápas jsme prohráli o sedm branek, což, jak se později ukázalo, byl náš nejlepší výsledek (43:50).

 

 

V úterý se také zrodila první překvapení, Polsko nečekaně prohráčšlo v prodloužení se Švýcary a tím si značně zkomplikovalo cestu za medailemi (cíl polské reprezentace) a Dánsko ukázalo svou sílu, když porazili Švédy (stejná dvojice se pak potkala i ve finále). Černým koněm turnaje se ukázalo být opět Finsko s jeho one man show v podání Leeviho Ylönena (nejužitečnějšího hráče turnaje – 241 branek, náš nejlepší Aleš Kisý se se 111 góly umístil na desátém místě). Belgie po těžkém boji vyhrála o jedinou branku. Ukázal se také trend zrychlování hry, protože téměř v každém zápase padlo přes devadesát gólů.

 

 

V odpoledním zápase nám Velká Británie ukázala lekci profesionálního ragby. Po hezkém začátku jsme mohli začít počítat chyby a ani obě ruce by nám nestačili. Mladý tým Britů nám dal lekci téměř o třicet branek (33:62).

 

Středeční zápas s Belgií měl průběh jako přes kopírák, po slušném začátku jsme nezvládli přechod do druhé části hry. V druhé části jsme zkoušeli různé sestavy na den D, tedy čtvrteční zápas s Rakouskem a Finskem. Zkusit štěstí a bodovat s Finy se začal ukazovat vzdálenější po zhlédnutí zápasu Finsko Velká Británie, který vyhráli Finové rozdílem pěti branek. Konečný výsledek ČR: Belgie 36:55.

 

Poláci si prohrou s Dánskem a Švédskem zavřeli dveře k medailím.

 

Čtvrtek je výstižné pojmenovat Žaludovou glosou: “Všechno špatně, ale proč?“. S Rakouskem nás pohřbil zpackaný začátek, strašně chyb v naší rozehrávce znamenal brzké vedení Rakouska až o deset branek, které si soupeři udrželi až do konce a my jsme tak prohráli 38:48. Tedy kdo tipoval 38 branek Rakousku, má bod. Odpolední zápas s Finskem měl skvělý začátek, a první část hry jsme ještě drželi nadějný výsledek. Leevi byl však dlouhodobě nezastavitelný a Finsko vyhrálo o více než deset branek (51:37).

 Belgie měla také smutný den, protože se prohrou s Velkou Británií, připravila o medaile.  Finsko zdramatizovalo skupinu, když porazilo našlápnuté mladé Brity o šest gólů.

 

Páteční zápas s Polskem měl rozhodnout, zda budeme hrát o jedenácté, nebo deváté místo. Začátek opět skvělý, otrávení Poláci dělali chyby, které jsme však my opět nepotrestali. Poláci mají založenou hru na perfektní obraně vlastního brankoviště, na což jsme my nedokázali vyzrát. Hra do brankoviště je největší naší slabinou a určitě se na ní musíme zaměřit.  Konečný výsledek 43:56.

 

 

Kalich hořkosti jsme si vypili do konce v sobotním zápase o předposlední místo. Nedokázali jsme zastavit nejlepšího italského hráče a opět vázla naše rozehrávka. V souboji o jedenácté místo jsme prohráli 42:50 a Italové začali oprávněně slavit. Naše reprezentace skončila na poslední příčce.

 

Viděli jsme, že již více nemůžeme ragby dělat tak jak doteď. Na řízení ragby, od developmentu, přes ligu až po reprezentaci, se musí podílet více lidí. Reprezentace musí být oddělena a taky musíme mít řízený program reprezentace. Musíme jako tým pracovat i mimo hřiště a nadchnout pro tento úžasný sport více lidí, ať už hráčů, tak i dobrovolníků, co nám pomůžou a budou moci i dělat nezbytné kustody, rozhodčí, klasifikátory, a i organizátory našich akcí.

 

Mistrovství Evropy vyhrálo Švédsko, které porazilo Dánsko o jedinou branku. Třetí příčku obsadila Velká Británie, která si poradila s Německem. Všechny výsledky na stránkách mistrovství Evropy.

 Rozhovor sám se sebou dělám na základě posbíraných otázek od členů reprezentace, kterým, i přes výsledek silně za očekáváním, děkuji za jejich bojovnost a reprezentaci.

 

Jaké shledáváte pozitiva a negativa v roli kapitána reprezentace? (trenérka Maruška)

 

Je pro mě čest být kapitánem a zároveň taky velká zodpovědnost. Považuji neúspěch na mistrovství Evropy za vlastní chybu. Tým rozhodně potenciál má. Nevýhoda role kapitána je pouze ta, že si musí získat důvěru svých spoluhráčů. A tu jsem ne vždy cítil a to i při určování taktiky a to potom znamenalo, že hráči neplní svou úlohu.

 

Kapitánskou pásku jsem poprvé dostal v roce 2004 také v Belgii. Bylo to za zásluhy, že rozumím anglicky a taky žádná babička neslavila narozeniny své kamarádky z konzumu.


Chtěl byste, aby Váš syn Vendelín, měl v budoucnu něco společného s ragby? (Jára)

 

Pokud bude chtít, tak ano. Ale nechtěl bych, aby Venda v životě dělal něco, co ho nebaví.

 

Jak jste si užil včerejší galavečer ve srovnání s Finskem? (Indy)

 

Finsko bylo lepší. Také proto, že jsme vyhráli alespoň jeden zápas. Byl to smutný galavečer, byl jsem i unavený. Ve Finsku to bylo zábavnější. Pořád světlo, tancovali jsme za záclonami a po probírání taktiky před hotelem s Finy, když mě Aleš dovedl na pokoj (do dnes nechápu jak), jsem mluvil plynně finsky, jak mi řekl druhý den bratranec.

 

Brzy budete mít nový vozík (Schmicking), co od něho očekáváte a co uděláte pro to, být nejlepší půlbodový hráč? (Aleš, Plešoun)

 

Snažil jsem se vyladit mušky, které se my na stávajícím vozejku nelíbily. Čekám tedy hlavně skvěle padnoucí vozejk. Vozejk, na kterém i umřu. Nemyslím si, že by nový vozejk značně znamenal změnu mého přístupu k ragby. Snažím se odvést vždy maximální výkon, bez ohledu na vybavení. Snažím se být lepší a lepší. Myslím, že mám na to být platným členem týmu. Pod trenérským dohledem věřím ve své zlepšení.

 

Nebyla to otázka, ale jeden hráč vyslovil přání, abyste byl s národním týmem co nejdéle, jak to vidíte? (Žalud)

 

Jak jsem uvedl na začátku, pokud dostanu nominaci, tak to pro mě bude čest a udělám maximum, abych byl v nejlepší formě, a budu respektovat trenéra, protože to teď národní tým postrádá. Mým přáním by bylo udržet stejný národní tým a jen jej oživit o mladé talenty jako je Vartoň, Váša nebo Hladík. Rýsují se nám talenty i v Praze. S ragby se končí, až s umělejma zubama.

 

Máte čas přes všechny povinnosti si zajít třeba na pivo, odreagovat se? (Opík)

 

Tak určitě. Času je stále méně, ale nějaký čas se najde, a když už k takovému oddechu dojde, tak ho člověk prospí. Minulá oslava (u Opíka) byla pro mě jako dělaná. Přijel jsem o půl osmé večer vychlazenej (jako dvanáctky u Opíka v lednici)z auta, dal jsem si gulášek a pivo,pár panáku Jamesona a po desáté jsem šel na kutě. Předběhl jsem i malé děti a zvířátka, ale za to jsem se krásně vyspal.

 

A co bude dál? (Plouža)

Takovou otázku řeším denně. Do mistroství Evropy jsem vkládal spoustu nadějí a osobně jsem mu věnoval strašně času, ať již organizačně nebo vlastním tréninkem. Myslím, že teď to chce nechat nějaký čas a na schůzi ČRSV, která se uskuteční v rámci posledního ligového kola, a nastavit si nějaký plán, včetně cílů. To bude můj návrh.

 

Doufám jen, že my budeme dál. Musí se rozhodně změnit spousta věcí, ale tento neúspěch by nás měl zocelit a dát novou šťávu do dalších bojů. Již teď se pokusíme postavit nový tým na začátečnický turnaj do Polska, tak uvidíme, kdo to s ragby myslí vážně a kdo si raději najde nějaké „narozeniny sestřenky nevlastního otce“.

 

Jinak věřím tomu, že dál budou lidi na sobě makat a budou chtít rozvíjet tento úžasný sport u nás v republice.

 

 

 

Poslední výsledky

Jméno Klíč Bodů
Prague Robots PR 26
Sitting Eagles SE 18
Lions Ostrava LIO 9
Captains WRT CA 1
Datum a časTýmyVýsledek
13. 5. - 16:30 LIO vs CA 53 - 44
13. 5. - 15:00 SE vs PR 42 - 45
13. 5. - 13:30 CA vs PR 45 - 48
13. 5. - 12:00 SE vs LIO 45 - 41
13. 5. - 10:30 PR vs LIO 49 - 45
13. 5. - 9:00 SE vs CA 47 - 40

Novinky

První kolo ČNLRV se blíží 16.3.
2017
Co nás čeká v sezóně 2017 11.3.
2017
Kapitán a asistent - Jára a Plešoun 8.10.
2016
Filip Vartoň, talent, kterého přivezl na ragby taxík 6.10.
2016
Pepíček Slabý, milovník hodinek a orangutánů 5.10.
2016
Občas i (hrající) trenér David Lukeš 4.10.
2016